माेरङकाे रतुवामाईमा १३ बर्ष देखि विद्युतबाट बन्चित [फोटोफिचर]

माघ २० मंगलबार/रबिन्द्र बराल,माेरङकाे रतुवामाई नगरपालिका ३ स्थित निर्चाडागी गाउँ मा वसाेवास गर्ने १ सय घर परिवार बिगत १३ बर्ष देखि बिधुत बाट बन्चित हुनु परेको छ । उनि हरु पुर्वमा दमुनाकाे सानाे खाेला पश्चिमा रतुवा खाेला उत्तरमा रतुवा खाेलाकाे सम्थल भाग र दक्षिण मा भारतीय सिमाना काे बिच भागमा पर्ने श्रिलंका काे टापु भनेर गाउँ प्रचलित छ । साेहि टापुमा बिधुत बिनै बस्न उनी हरु बाध्य रहेका छन । साे गाउँमा १३ बर्ष देखि रातिको समयमा अध्याराे मा बसिरहेका छन । रतुवा खाेलामा बर्षेउनि बाडिका कारण बिधुत काे पाेल खाेलाले बगाउने भएको कारण ले गर्दे उनी हरु ले बिधुत काे उपयोग गर्ने पाएका छैनन् ।

नेपाल सरकारले बिधुत पुर्याउन नसके पछि साे गाउँ मा बर्षाे देखि साेलर प्यन काे भरमा रात काट्न वाध्य रहेका छन । पछिल्लो समयमा सबै काे घरमा हातहातमा माेवाईल, टिभी र रेडियो भएता पनि साे गाउँमा भने कुनै सुचना काे साधन भने छैन । सबै काे हातमा अहिले माेवाईल मात्रै भएता पनि गाउँ का युवा , महिला तथा बृद्घ हरु माेवाईल मा चार्ज गर्नका लागि भारत तर्फ गएर माेवाईल चार्ज गर्ने बाध्य रहेकाे स्थानीय नागेश्वर प्रसाद सिंह ले बताए । साे गाउँमा साेलर जडान गरेता जाडो काे समयमा साेलर मा चार्ज नहुदा घरमा मट्टीतेल काे सहारामा कुप्पि र लाल्टिन काे सहयोगमा बसिरहेका छन । स साना बालबालिका हरु लाई पठन पाठन काे लागि समेत निकै समस्या परेकाे स्थानीय ले बताए । उक्त गाउँ बाट ३ किलोमिटर बरपर साँझ परेपछि झलमल उज्यालो देखिन्छ तर आफ्नो गाउँ मा अन्धाराै हुने गरेको र आकाश काे फल आँखा तरि मर भनेजस्तो भईरहेकाे स्थानीय नर बहादुर सिह ले बताए ।

साे गाउँमा अहिले पनि ४० बटा बिधुत काे मिटर रहेको उनी हरु ले बिधुत उपयोग गर्नेे नपाए पनि १३ बर्ष देखि भने बिधुत महसुल भने तिरिरहेकाे स्थानीय गुरुदेव सिह गनगाई ले बताए । गाउँमा बिधुत नहुदा धान कुटाउने मिल समेत बिग्रिएर सबै खिया समेत लागेकाे र धान, गहुँ पिसाउन भारत जानुपर्ने र भारतीय ssp हरु ले समेत दुख दिने गरेको स्थानीय दुर्गा कुमारी सिंह ले बताईन । साे गाउँमा बसाेवास गर्ने अधिकान्स मानिस हरु कृषि पेसा गरेता पनि खेत भने बलाैटाे माटाे भएका कारण उव्जनि गर्ने लाई सिचाइ काे लागि बिधुत नहुदा थप समस्यामा परेको स्थानीयले बताए । स्थानीय सरकार भए पनि ३ बर्ष बितिसक्दा समेत साे गाउँमा भने बिधुत काे समस्या भने ज्युकाे त्यु नै रहिरहेकाे छ । बिगत १५ बर्ष देखि साे क्षेत्र बाट साभासद बनेका नेपाली काङ्ग्रेस का स्वार्गय गिरिजाप्रसाद काेईराला , आमाेद प्रसाद उपाध्य, नेकपा एमालेका ऋिषिकेश पाेख्रेल र डाक्टर मेनेन्द्र रिजाल ले साे क्षेत्र मा बिजय हाँसिल गर्दा समेत साे गाउँमा बिधुत भने पुर्याउन सकेका छैन । बिगत ३ बर्ष अगाडि स्थानीय निकायकाे चुनाव बाट समेत नेपाली काङ्ग्रेस बाट बिजय भएका मेयर रबिन राई समेत हाल सम्म पनि साे गाउँ मा बिधुत पुग्न सकेको छैन । बर्षाे देखि चुनाव काे समयमा भाेट दिएर जिताउनु हाेस तपाई हरु लाई आबत बाजत काे लागि झुलुङ्गे पुल ,स्वास्थ्य का लागि हेल्पाेष्ट, शिक्षा का लागि बिधालय र बिधुत घरघरमा पुर्याउने बाचा गरेता पनि उनी हरु ले भने अहिलेसम्म कुनै पनि काम पूरा नगरेको स्थानीय नागेश्वर प्रसाद सिंह ले बताए ।

साे गाउँमा राति काे समयमा कसैलाई बिरामी परे वा सर्पले टाेक्याे वा कुनै गर्भवती महिला लाई सुत्केरी गराउनका लागि स्वास्थ्य चाैकी सम्म पुगाउनुु पर्ये धेरै समस्या रहेको र उपचारका लागि उनी हरु ले भारतीय भुमि हुदै झापाको गाैरीगंन्ज , दमक वा माेरङ काे र रंगेली सम्म पुर्येएर उपचार गर्नुपर्ने बाध्यता रहेको स्थानीय गुरुदेव सिंह ले बताए । नेपाल बिधुत प्राधिकरण रंगेली का प्रमुख अबधेश कुमार गुप्ता का अनुसार नगरपालिकाले जति चाडाे खाेला भित्र १० बटा हाेमपाईप सिमेन्ट ले जाम गरिदिए आफुले पाेल , तार दिएर १५ दिन भित्र साे गाउँमा २५ kb काे ट्रान्सर्फमर र बिधुत पुर्याई प्रतिवध्यता जनाएका छन । नगरपालिका र बडा अध्यक्ष बुलन्द सिंह ले भने एक महिना भित्र साे गाउँमा बिधुत पर्येउने समेत बताएका छन ।