नेपालको छिमेकी मुलुक तिब्बत ६३ बर्ष अघि चीनले यसरी खायो, दलाई लामा बचाउने ती दिन

रेहान फजल ।     मार्च १९५९ सम्म, दलाई लामाको ज्यान खतरामा छ भन्ने हल्ला विश्वभर फैलिएको थियो ।

चिनियाँहरूले उनलाई हानि पुर्‍याउन सक्छन् भन्ने हल्ला ल्हासाभर फैलियो । यो अफवाह थप पुष्टि तब भयो जब चिनियाँहरूले दलाई लामालाई ल्हासास्थित चिनियाँ सैन्य मुख्यालयमा आयोजित सांस्कृतिक समारोहमा भाग लिन निम्तो दिए ।

यो सुनेपछि दलाई लामाको दरबार नोर्बुलिङ्का वरिपरि मानिसहरुको भीड जम्मा हुन थाल्यो । यो निमन्त्रणा दलाई लामालाई फसाउन चिनियाँ षड्यन्त्र भएको भीडले आशंका गरिरहेको थियो । दलाई लामा उक्त समारोहमा गए भने पक्राउ पर्ने सबैको विश्वास थियो ।

भारतका पूर्व विदेश सचिव निरुपमा रावले आफ्नो हालै प्रकाशित पुस्तक ‘द फ्र्याक्चर्ड हिमालय, इन्डिया तिब्बत, चाइना १९४९–१९६२’ मा लेखेकी छिन्, ‘चिनियाँहरूले दलाई लामालाई आफ्नो अंगरक्षकविना समारोहमा उपस्थित हुन आग्रह गरेपछि जनताको चिन्ता बढ्यो ।

अन्ततः यो समारोहमा दलाई लामा नजाने निर्णयमा पुगे । मानिसहरूको भीडलाई ध्यानमा राखेर दरबारबाट निस्कन निकै गाह्रो हुने बहाना बनाइयो ।’

उनले थप लेखेकी छन्, ‘मार्च १६ सम्ममा चिनियाँहरूले दलाई लामाको दरबार नोर्बुलिङ्कालाई ध्वस्त पार्ने तयारी गरिरहेको समाचार आउन थाल्यो । चीनले दरबार वरिपरि तोप ल्याउन थाल्यो ।

चिनियाँ सैनिक विमानबाट ल्हासा पुग्न थालेको हल्ला पनि चलेको थियो । दरबार नजिकै विस्फोट भएका दुईवटा बमले पनि अन्त्य नजिकै छ र ढिलो नगरी केही ठुलो काम गर्नुपर्छ भन्ने संकेत दिन थाल्यो ।’

दलाई लामाले दरबार छोडे

दलाई लामाका नजिकका सल्लाहकारहरूले दलाई लामाले तुरुन्तै ल्हासा छोड्नुपर्ने निर्णय गरे । १७ मार्चको राती दलाई लामाले आफ्नी आमा, भाइ, बहिनी, निजी सहायक र अंगरक्षकको भेषमा आफ्नो दरबार छोडेका थिए ।

दलाई लामाले आफ्नो आत्मकथा ‘माई ल्यान्ड एण्ड माई पिपल, मेमोइर्स अफ द दलाई लामा’ मा लेखेका छन्, ‘हामी तीन समूहमा गएर दिउँसो पहिले मेरा शिक्षक र काशगका चारजना सदस्य ट्रकको पछाडि तिरपालमुनि लुकेका थियौं ।

त्यसपछि मेरी आमा, कान्छो भाइ तेन्जिन चोग्याल, बहिनी छिरिङ डोल्मा र काकाको भेषमा निस्किए । मेरी आमा र बहिनी पुरुष जस्तै लुगा लगाइयो ।’ उनी अगाडि लेख्छन्, ‘राती १० बजे म आफ्नो चस्मा फुकालेर ट्राउजर लगाएर एक साधारण तिब्बती सैनिकको भेषमा चुम्बन गर्दै बाहिर निस्केँ । मेरो देब्रे काँधमा राइफल झुण्डिएको थियो । मसँग मेरो चिफ अफ स्टाफ गदाराङ र मेरो अङ्गरक्षक प्रमुख र फुन्टसोङ टासी टकाला थिए ।’

त्यो कठिन यात्रालाई स्मरण गर्दै दलाई लामाले लेखेका छन्, ‘जब हामी भीड पार गरेर बाहिर निस्क्यौं, हामीलाई कसैले चिनेनन् । चिनिन्छु कि भन्ने डरले मैले चस्मा फुकालें तर अगाडि केही देख्न सकिन । जब हामी गयौं, हामीलाई थाहा थिएन कि हामी अर्को दिन पनि हेर्न सक्षम हुनेछौं कि छैनौँ ।

जब हामी चे–लाको पर्वतमा पुग्यौं, हामीले पहिलो पटक खतरा पार गरेको महसुस गर्यौं । स्थानीयले हाम्रो लागि घोडा ल्याएका थिए । हामी तिनीहरूमा चढ्यौं र मैले फर्केर अन्तिम पटक ल्हासातिर हेरे।

त्यस क्षेत्रमा हजारौं चिनियाँ सैनिक तैनाथ थिए। त्यसैले चिनिने र समातिने डर धेरै थियो ।’ दलाई लामा र उनका साथीहरूले पहिले केइचु नदी पार गरे । नदीको अर्को छेउमा दुई समूह उनलाई पर्खिरहेका थिए।

त्यहाँ दलाई लामाले फेरि आफ्नो चश्मा लगाए र उनले सबै चीजहरू स्पष्ट रूपमा देख्न थाले। दलाई लामाको टोलीले रातभरि निरन्तर हिड्न जारी राख्यो । चे–लामा केही समय बसेपछि उनी ब्रह्मपुत्र नदी पार गरेर तिब्बतको दक्षिणतिर लागे। तेन्जिन टिथोङ दलाई लामाको जीवनी ‘दलाई लामाः एन इलस्ट्रेटेड बायोग्राफी’ मा लेख्छन्, ‘२५ मार्चमा उनले अमेरिकी गुप्तचर निकाय सीआईएलाई विशेष कोडमार्फत दलाई लामा सुरक्षित रहेको सन्देश पठाए ।

दलाई लामाको टोलीको प्रगति प्रतिवेदन प्रत्येक २४ घण्टामा राष्ट्रपति आइसेनहावरसमक्ष पेश गरिन्थ्यो ।’ यसैबीच दलाई लामा भागेको खबर विश्वभर फैलियो र विश्वभरका पत्रपत्रिकाले यसलाई मुख्य समाचार बनाएका थिए ।

दलाई लामाले नेहरूलाई पठाएको सन्देश

लुत्से जोग पुगेपछि दलाई लामाले तिब्बतको नयाँ सरकार गठनको अनुष्ठान गरे । समारोहमा करिब एक हजार मानिस सहभागी थिए तर त्यतिन्जेल तिब्बतमा दलाई लामाको ज्यान ठूलो खतरामा रहेको स्पष्ट भइसकेको थियो ।

त्यसैले दलाई लामा सीमा पार गरेर भारतमा शरण लिन चाहन्छन् भन्ने सन्देश भारत र अमेरिकालाई पठाइयो। सीआईएका वरिष्ठ अधिकारी जोन ग्रीनले मार्च २८ मा यो सन्देश प्राप्त गरेका थिए। उनले तुरुन्तै दिल्लीमा जानकारी पठाएर दलाई लामाको मनसायको बारेमा जानकारी दिए। यसअघि २६ मार्चमा दलाई लामाले भारतका प्रधानमन्त्री जवाहरलाल नेहरूलाई सन्देश पठाएका थिए ।

उनले भनेका थिए, ‘भारतका जनता मानव मूल्यको समर्थनका लागि विश्वभर चिनिन्छन्। हामी सोना क्षेत्रबाट भारत प्रवेश गर्दैछौं। भारतको माटोमा हाम्रो बसाइको प्रबन्ध मिलाइदिनुहुनेछ भन्ने आशा गर्दछौं। हामीलाई तपाईको दयामा पूर्ण विश्वास छ।’ यसै क्रममा दार्जिलिङमा बस्ने दलाई लामाका भाइ ग्याल्लो थान्डुपले प्रधानमन्त्री नेहरूसँग भेट गरेका थिए ।

उनी आफ्नो आत्मकथा ‘द नूडल मेकर अफ कालिम्पोङ’ मा लेख्छन्, ‘मैले जवाहरलाल नेहरूलाई उनको संसद भवनको कार्यालयमा भेटें। यो भेट खुफिया ब्यूरो प्रमुख बीएन मलिकको सहयोगमा सम्भव भएको थियो। नेहरूले मलाई पहिलो प्रश्न सोधेका थिए, दलाई लामा सुरक्षित छन् कि छैनन्। जब मैले उनलाई भारतमा शरणको लागि दलाई लामाको अनुरोधको बारेमा बताए, नेहरूले तुरुन्तै हुन्छ भन्दिए ।

भोलिपल्ट दलाई लामा झोरा गाउँ हुँदै कार्पोला पास पुगे । यसैबीच उनको माथिबाट एउटा विमान उड्यो । चिनियाँहरूले थाहा पाए भन्ने डरले दलाई लामाको सम्पूर्ण टोलीमा आतंक फैलियो। दलाई लामाका भाइ तेन्जिङ चोग्याल लेख्छन्, ‘हामी दुई पार्टीमा विभाजित थियौं र दुई दिनसम्म पदयात्रा गरिरह्यौं। यसैबीच भारतीय सीमामा हामीले पठाएका दूत आएर फेरि भेटे ।

उनले दलाई लामालाई भारत प्रवेशको अनुमति पाएको जानकारी दिने पहिलो व्यक्ति थिए। यसैबीच दलाई लामा बिरामी परे । उनलाई ज्वरोले सतायो र पेट पनि देख्न थाल्यो। दुई दिनपछि, मार्च ३१ मा, भारतीय सीमा नजिक, दलाई लामाले तिब्बतमा बस्न चाहनेहरूलाई विदाई गरे ।

उनले दुई रेडियो सञ्चालक अथर र ल्होत्सेलाई विशेष धन्यवाद र आशीर्वाद दिए । ३१ मार्च १९५९ मा दिउँसो २ बजे दलाई लामा हालको अरुणाचल प्रदेशको तवाङ जिल्लाको छुटाङ्मुबाट चौँरीको पछाडिबाट भारतीय भू–भागमा प्रवेश गरेका थिए ।’

सीमामा उनलाई पर्खिरहेका सहायक राजनीतिक अधिकारी टीएस मूर्तिले उनलाई स्वागत गरे र प्रधानमन्त्री नेहरूको सन्देश पनि दिए । त्यहाँ दलाई लामासँग सामान बोकेका कामदारलाई तिब्बत फिर्ता पठाउने र उनीहरुको सामान अब भारतीय कामदारले उठाउने निर्णय भएको थियो । दलाई लामा र उनका नजिकका परिवार बाहेक उनको पार्टीका सबै सदस्यको हतियार भारतीय प्रशासनलाई बुझाइएको थियो।

विमानहरूले खानेकुरा खसाले

दलाई लामाको टोलीलाई तवाङका ठूला घरहरूमा बसाइयो। दलाई लामाको जीवनीमा टिथोङ लेख्छन्, ‘दलाई लामा भारत पुगेकै दिन भारतीय वायुसेनाका विमानहरूले उनका चालक दलका सदस्यहरूका लागि माथिबाट पिठो, जुत्ता र दैनिक उपभोग्य सामग्रीका बोराहरू खसालेका थिए ।’ उनले लेखेका छन्, ‘अप्रिल ६ मा तवाङका जिल्ला आयुक्त हरमन्दर सिंहले प्रधानमन्त्री नेहरूको सन्देश दलाई लामालाई सुनाए ।’

सन्देश थियो, ‘मेरा सहकर्मीहरू र म तपाईंलाई स्वागत गर्दछौं र भारतमा तपाईंको सुरक्षित आगमनको लागि बधाई दिन्छौं। हामी तपाईंलाई, तपाईंको परिवार र तपाईंको टोलीलाई भारतमा तपाईंको बसाइको लागि आवश्यक सुविधाहरू प्रदान गर्न पाउँदा खुसी हुनेछौं। भारतका जनताले तपाईलाई धेरै सम्मान गर्छन् । तपाईलाई स्वागत गर्न पाउँदा धेरै खुसी हुनेछन् ।’

दलाई लामा र उनको टोली तवाङबाट १८५ किलोमिटर टाढा बोम्डिलामा केही दिन आराम गर्न चाहान्थ्यो । आसाम राइफलका सिपाहीहरूले दलाई लामालाई अरुणाचल प्रदेशको जङ्गल हुँदै बोमडिलामा पु¥याए । त्यहाँ उनलाई भारतीय सेनाले गार्ड अफ अनर दिएको थियो ।

बोम्डिलामा केही दिन बसेपछि दलाई लामा १८ अप्रिलमा तेजपुर पुगेका थिए । त्यहाँ उनले भारतीय भूमिबाट पहिलो पटक वक्तव्य जारी गरे । त्यसमा भनिएको थियो, ‘तिब्बतका जनताले सधैं स्वतन्त्रताको तीव्र इच्छा व्यक्त गरेका छन् । तिब्बतका मानिसहरू चिनियाँभन्दा फरक छन् ।

१७ बुँदे सम्झौतामा हस्ताक्षर गर्न चीनले हामीलाई बाध्य पारेको थियो । ल्हासामा दलाई लामाको ज्यान खतरामा थियो । त्यसैले उनले ल्हासा छोड्ने निर्णय गरे । दलाई लामा भारतका जनता र सरकारप्रति हामीलाई स्वागत मात्र होइन, हाम्रा अनुयायीहरूलाई आश्रय दिएकोमा पनि धेरै आभारी छन्।’

यसैबीच चीनले दलाई लामालाई शरण दिने भारतको निर्णयप्रति कडा प्रतिक्रिया दिँदै कडा शब्दमा असन्तुष्टि व्यक्त ग¥यो । तेन्जिन टिथोङले लेखेका छन्, ‘चीनले तेजपुर बयानको निन्दा गर्दै तिब्बतको स्वतन्त्रताको कुरा गर्नु चिनियाँ सरकारमाथि एक प्रकारको हमला भएको बतायो । चीनले भारतले पञ्चशील सम्झौता अन्तर्गत तिब्बत चीनको हिस्सा भएको स्वीकार गरेको बताएको थियो । चीनले भारतले आफ्नो आन्तरिक मामिलामा हस्तक्षेप गरेको आरोप लगाएको हो ।

चीनको आक्रोश र जवाहरलाल नेहरूसँगको भेट

दलाई लामा र उनको टोलीलाई मसूरीमा राख्ने निर्णय भयो । १८ अप्रिलमा दलाई लामा एक विशेष रेलमा मसुरीको लागि प्रस्थान गरे । त्यसअघि अमेरिकाले दलाई लामालाई स्वीट्जरल्याण्ड वा थाइल्याण्डमा पठाउने प्रस्ताव गरेको थियो । तर त्यसपछि भारत उनको बसाईंका लागि आदर्श स्थान हुन सक्छ भन्ने निष्कर्षमा पुगियो ।

किनभने त्यहाँबाट उनलाई तिब्बतमा बस्ने आफ्ना मानिसहरूसँग सम्पर्कमा रहन सहज हुन्थ्यो । मसूरी पुगेपछि दलाई लामालाई बिरला हाउसमा लगियो, जहाँ उनी एक वर्ष बसे । २४ अप्रिलमा नेहरू दलाई लामालाई भेट्न मसुरी पुगे ।

उनीहरुबीच तनावपूर्ण वातावरणमा चार घण्टासम्म कुराकानी भएको थियो । दलाई लामा आफ्नो आत्मकथा ‘माई कन्ट्री माइ पिपल’ मा लेख्छन्, ‘मलाई लाग्यो कि मैले ल्हासाबाहिर तिब्बतको सरकार बनाउने इच्छा नेहरूसमक्ष वार्ताका क्रममा व्यक्त गर्दा उनले मलाई धेरै पटक रिसाएजस्तो लाग्यो ।

जब मैले रक्तपात बिना तिब्बतको स्वतन्त्रताको लागि प्रयास गर्ने कुरा गरें, नेहरूले टेबलमा हात धेरै पटक प्रहार गरे र उनको तल्लो ओठ क्रोधले काँप्यो । यो सम्भव छैन भनी नेहरूले खारेज गरे ।’ उनले तिब्बतको तर्फबाट लड्न सम्भव नहुने कुरा लामालाई स्पष्टसँग भने । उनले भने, ‘यस्तो सुझावले हाम्रो अभियानलाई धक्का दिनेछ । अहिलेको समयमा तिब्बतप्रति हाम्रो सहानुभूतिको अर्थ हामीले चीनलाई त्यसको गतिरोधमा सहयोग गर्ने भन्ने होइन ।’

अर्कोतर्फ चीनले दलाई लामा भागेको खबर पाएलगत्तै तिब्बती जनतालाई यातना दिन थाल्यो । मार्च १९ मा हजारौं महिला दलाई लामाको समर्थनमा सडकमा उत्रिए र चीनविरुद्ध नारा लगाए। सोही रात चिनियाँहरूले नोर्बुलिङ्का दरबारमा गोली हाने र केही गोला दलाई लामाको निजी निवासमा पनि खसे। धेरै ठाउँमा दलाई लामालाई समर्थन गर्ने मानिसहरूमाथि गोली चलाइएको थियो।

१५ औं शताब्दीमा पहाडको चुचुरोमा बनेको तिब्बती मेडिकल कलेज चिनियाँ गोलाबारीबाट पूर्णरुपमा ध्वस्त भयो । २३ मार्चमा, चिनियाँ सैनिकहरूले पोताला दरबारमा चिनियाँ झण्डा फहराए। चीनद्धारा २४ मार्च सम्म, तिब्बती जनताको विद्रोह पूर्ण रूपमा कुल्चिएको थियो। २८ मार्चमा, तिब्बतको स्थानीय सरकारलाई खारेज गरियो र चीनको विरोध गर्नेहरूलाई देशद्रोही भनियो।

दलाई लामा बेपत्ता भएपछि चीनले प्रतिक्रियावादी शक्तिले उनलाई जबरजस्ती अपहरण गरी भारत लगेको आरोप लगाएको थियो । सेप्टेम्बर १९५९ मा, दलाई लामाले दिल्लीमा नेहरूलाई भेटे र तिब्बतको मुद्दा संयुक्त राष्ट्र संघमा उठाउन माग गरे, जसलाई नेहरूले ठाडै अस्वीकार गर्दिए ।

दलाई लामाले भारतमा शरण लिएपछि करिब ८०,००० तिब्बतीहरूले उनलाई पछ्याए। उनीहरुलाई भुटान सीमा नजिकै तेजपुर र बक्सदुवार शरणार्थी शिविर नजिक मिसामरीमा राखिएको थियो । पछि भारत सरकारले दलाई लामा र उनका साथीहरूलाई धर्मशालामा बसाउने निर्णय गर्यो।

दलाई लामालाई भारतमा शरण दिँदाको दूरगामी परिणाम

दलाई लामालाई भारतमा शरण दिएपछि भारत–चीन सम्बन्धमा तिक्तता आउन थाल्यो । भारतका आम जनताको सहानुभूति दलाई लामाप्रति थियो । तिब्बतमा भएको घटनाको विरोध गर्दै मुम्बईस्थित चिनियाँ वाणिज्य दूतावास अगाडि मानिसहरूले भवनको भित्तामा रहेको माओत्सेतुङको तस्विरमा टमाटर र सडेको अण्डा फाले ।

दिल्लीस्थित चिनियाँ दूतावासले विदेश मन्त्रालयलाई लिखित नोटमा यसलाई चिनियाँ नेताको ठूलो अपमान भन्यो । त्यसको भोलिपल्ट चिनियाँ उपविदेशमन्त्री जी पेङ फेईले बेइजिङका लागि भारतीय राजदूत जी पार्थसारथीलाई फोन गरी चीनको प्रिय नेता र राष्ट्र प्रमुखको अपमान गरेकोमा कडा आपत्ति प्रकट ग¥यो । त्यसपछि भारत–चीन सम्बन्ध बिग्रँदै गयो र सन् १९६२ मा भारत–चीन युद्धमा परिणत भयो ।

तिब्बत मार्च १९५९ सम्म नेपालको सीमामा जोडिएको स्वतन्त्र मुलुक थियो । तर त्यसलाई चीनले बलपूर्वक आफ्नो बनायो । यो धेरै पहिलेको हैन मात्र ६३ बर्ष अघिको इतिहास हो । छिमेकीसँग सन्तुलित व्यवहार गर्न नसके कतिबेला के हुने हो भन्ने तथ्य रुस र युक्रेनबीचको तनावलेपनि स्पष्ट पार्छ ।

  •  बीबीसी