दिल्लीमा कार्यरत ४ लाख मजदूरलाई जनही ५००० दिने केजरीवालकाे घाेषणा

एजेन्सी, १२ चैत । दिल्लीका मुख्यमन्त्री अरविन्द केजरीवालले त्यहाँ निर्माण कार्यमा संलग्न सबै कामदारलाई प्रतिव्यक्ति ५००० भारू दिने बताएका छन् ।हिन्दुस्तान टाइम्सका अनुसार कोरोना भाइरसको महामारीका कारण यस समयमा निर्माण कार्य रोकिएका छन् । मजदुरहरूको जीविका चलाउन सहज होस् भनेर ती सबै कामदारलाई पाँच हजार भारू दिइने केजरीवालले बताएका छन् । सबै दैनिक ज्यालादारी मजदुरहरूलाई काम गर्न नपाउँदा निकै गाह्रो हुने अवस्था आउन नदिन उनले सो घोषण गरेका हुन् ।

सोमबारदेखि दिल्लीमा लकडाउन छ, त्यहाँ कर्फ्यूको जस्तै अवस्था आएको छ । भारतभरि नै लकडाउन र प्रतिबन्धहरू बढाइएका छन् । मुख्यमन्त्री केजरीवालले भनेका छन्, ‘म बुझ्न सक्छु कि तपाईहरूले धेरै कष्ट भोग्नुपर्नेछ । हामी तपाईंको पीडा पूर्ण रूपमा हटाउन सक्दैनौं, तर हामी तपाईंका समस्याहरू कम गर्न सक्दो कोसिस गर्दैछौं । यो तपाई सबैको जीवन बचाउन धेरै महत्वपूर्ण छ । यसैले लकडाउनजस्तो यति धेरै कडा कदम चालिएको हो।’

उनले थप भनेका छन्, ‘म धेरै खुसी छु कि धेरै व्यक्तिहरु आज एक-अर्कालाई सहयोग गर्दै छन् । यो हाम्रो भारतको सबैभन्दा ठूलो शक्ति हो ।’
केजरीवालले ट्वीटरमार्फत पनि सो घोषणा गरेका छन् । ट्वीट गर्दै उनले भनेका छन्, ‘यो कठिन समयमा जब सम्पूर्ण शहर र देश लकडाउनमा छ, हामीले निर्णय गरेका छौं कि हामी दिल्लीका निर्माण कार्यमा रहेका प्रत्येक श्रमिकलाई भारु ५,००० दिने छौं । ताकि उनीहरूलाई आफ्नो दैनिक गुजारा गर्न सहज होस् ।’

दिल्लीमा भवन र अन्य निर्माण श्रमिक बोर्ड अन्तर्गत दर्ता भएका मजदुरहरुलाई पाँच हजार रुपैयाँ क्षतिपूर्ति दिइने भएको हो । दिल्ली सरकारका एक वरिष्ठ अधिकारीले भनेका छन्, ‘दिल्ली बीओसीडब्ल्यू अन्तर्गत करिब ४ लाख मजदूर दर्ता भएका छन् ।’ सो रकम प्रमाणीकरणपछि सीधै उनीहरूको खातामा हालिदिने बताइएको छ ।